Ön Kayıt Formu

Rusça

     

1. RUSÇA GENİŞ COĞRAFYADA KONUŞULAN BİR DİLDİR;
Rusça, dünya çapında konuşulan en yaygın 4. dildir (Çince, İngilizce ve İspanyolca’dan sonra). Birleşmiş Milletler’in 6 resmi dilinden biri olan Rusça, bütün eski SSCB coğrafyasında, ABD, Kanada, İsrail, Almanya, Polonya’da, ve hatta Türkiye’yi de dahil edersek toplam 260 milyon kişi tarafından konuşulur. Nereye giderseniz gidin bütün kıtalarda Rusça konuşanlara rastlayabilirsiniz.

2. RUSÇA, ARTIK İŞ HAYATINDA BİR GEREKLİLİKTİR;
Rusya ve Türkiye’nin iki komşu ülkesi olması, ticari ve sosyal ilişkilerinin gelişmesini sağlamıştır. Günümüzde özellikle inşaat sektöründe ve mimarlık alanında uğraşanlar, Rusya ile çalışan inşaat mühendisleri, iş adamları, devamlı iş gezilerine çıkan üst düzey yetkililer; Türkiye’de ise özellikle turizm ve tekstil sektörlerinde çalışan ve çalışmak isteyenler için Rusça bilmek bir gereklilik haline geldi. Birçok uluslararası şirkette Rusça’ya hakim olan kişiler, işe alım ve yerleşme süreçlerinde bir adım daha önde tercih edilmektedir.

3. DÜNYACA ÜNLÜ EDEBİYATIN DİLİ RUSÇA;
Avrupa kültürlerinde olduğu gibi Doğu kültürlerinde de izler bırakan Rus edebiyatı çok güçlüdür. Dostoyevski, Tolstoy, Puşkin ve Çekov’un eserlerini kendi dilleriyle anlayabilmek sizin için bambaşka bir duygu olacaktır.

4. GÖRÜLMEYE DEĞER BİR ÜLKENİN DİLİ;
Rusya’nın zengin tarihsel yönü ve köklü kültürel mirası, turistler tarafından çok ilgi görmektedir. Rusya’ya yolculuk yaptığınız süre içerisinde Rus vatandaşları ile rahat iletişime geçmenin sırlarından biri, yabancı birisi olarak sizden Rusça duymaları olacaktır. Markette, taksi, kafe ve restoranlarda İngilizce konuşmak ya da jestlerle birşeyler göstermek yerine ‘добрый вечер’ (iyi akşamlar) ve ‘спасибо тебе’ (teşekkürler) gibi en basit Rusça kelimelerini kullanırsanız Ruslar’ın gönlünü alırsınız.

5. TAHMİN EDİLDİĞİ KADAR ZOR OLMAYAN BİR DİL;
Rusça’yı öğrenmek diğer dilleri öğrenmek kadar hem zor hem de kolaydır. Rusça Doğu Slav dilleri grubuna girer. Türkler, Rusça’da Kiril alfabesi kullanıldığı için öğrenmenin çok zor olduğu yönünde ön yargıya düşerler. Ayrıca Rusça gramer yapısı Türkçe’den çok farklı olduğu görülünce hepten ümitsizliğe kapılırlar. Tabii ki, Rusça’nın kilit noktaları vardır, fakat pes edecek kadar zor değildir. Kiril alfabesi bir derste kolayca öğrenilebilir. Gramere de önem verilip temel kuralları üzerinde çalıştıktan sonra Rusça öğrenmek artık zevkli bir hale gelecektir.

Ankara Dil Kasabası, RUS DİLİ VE KÜLTÜR MERKEZİ (RUSMER) 'e ev sahipliği yapmaktadır. Rusmer, tüm Rusça eğitim faaliyetlerini bünyemizde yürütmektedir.

Dil Kasabası, sadece İngilizce alanında değil, diğer dillerde de porfesyonel kadrosu ile eğitime faaliyetlerine devam etmektedir!