Ön Kayıt Formu

Almanca

 Almanca sınıflarımızın başlangıç tarihleri:

Haftaiçi akşam sınıfımız:  18 Mart 2020

Haftasonu öğlen sınıfımız: 14 Mart 2020

(Bu sınıfa dahil olmak için ücretsiz telafi derslerimiz birebir size özel yapılmaktadır. 

Almanca, Almanya’ nın uluslararası platformlarda güçlenen konumunu dikkate aldığımızda,tarihte olduğu gibi günümüzde de dünya üzerinde konuşulan en önemli dillerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Türkiye’ nin ihracat ve ithalat rakamlarına baktığımızda da listenin en başındaki ülkenin Almanya olması ve Almanya’ nın Avrupa Birliği içerisinde sahip olduğu konum da bu dili öğrenmenin gerekliliğini etkileyen faktörlerdendir. Günümüzde Erasmus, Mevlana, Farabi vb. programlara rağbet sürekli olarak artmaktadır ve üniversite veya yüksek lisans eğitimi almak için gitmek isteyen bir çok öğrencinin varlığı da düşünüldüğünde, bu dilin popülerliği günden güne artmaktadir.

Almanca, öğrenmesi zor bir dil midir? Halk arasında bilindiği gibi kaba bir dil midir?

Almanca, dilbilgisi yapısı ve kendisine has dinamikleri gereği çok fazla kuralı ve istisnası olan bir dildir. Almanca’ da farklı kişiler ve zamanlar için ayrı fiil çekimleri bulunur. Fiil çekimlerinin yanında, tanımlayıcılar söz konusudur. Bu gibi tanımlayıcılar Türkçe’ de ve bir çok dilde olmadığı için, ilk zamanlarda öğrenilmesi biraz zor gelebilir. Çünkü, Almanca’da Türkçe’de olmayan ‘cinsiyet’ kavramı, yani meşhur ‘der (eril), die (dişil), das (nötr)’ ve kullanılan eyleme ve isme göre kullanımları değişen edatlar vardır. Bunlar, Almanca öğrenmeyi zorlaştıran ve en fazla özen gerektiren konular arasındadır. Gramer yapısının temel taşlarını oluşturan
tanımlayıcılar, yeni kelimeler öğrenirken ilk akılda tutulması gereken öğeler olacaktır. Bunların öğrenilmesi için en kolay yöntem sık yapılan tekrarlardır. Almanca, halk arasında tanımlandığı gibi kaba bir değildir. Bu durum Almanca’ nın fonetik yapısı ile ilgili olmakla birlikte, sadece bir ön yargıdan ibarettir.

Almanca öğrenmek, çok aşamalı bir süreçtir. Her adımda öğrenilenler hazmedilip yeterince pratik edildiğinde bir sonraki adıma geçilir. Dilin temelini öğrenmek tamamen emek işidir. Birçoğumuzun düştüğü yanılgıyla, bu kısımları hızlıca atlanırsa, en ileri seviyeye ulaşıldığında bile başlangıç seviyesi hatalar yapılmaya devam edilecektir. Bu da hem dinleyenin bilgiden şüphe duymasına hem de kendi dil kullanma cesaretinin kırılmasına neden olabilir.

Altın Kural: A1-A2 kurlarını hemen geçip atlamaya çalışmamaktır. Sağlam bir temel, ihtiyaç duyulan en önemli şeydir.

Peki ne yapılmalı;

- Bulmaca çözer gibi egzersizler çözülmeli,
- Görsel ve duysal materyaller incelenmeli,
- Beğendiğiniz materyallerdeki bilgiler, mümkün olduğunca çok tekrar edilmeli...